5 mitów na temat recyklingu
Wielu z nas z rozmysłem nie segreguje odpadów w przekonaniu, że jest to bezcelowe lub niepotrzebne. W dzisiejszym wpisie obalimy najczęściej powtarzane mity na temat selektywnego zbierania śmieci.
Segregacja odpadów - mity, w które wierzy wielu z nas
- Segregowane odpady i tak wrzucane są do tej samej śmieciarki
Niekiedy może wydawać się, że śmieci z poszczególnych kontenerów wrzucane są do tej samej komory w śmieciarce, w związku z czym cały nasz wysiłek związany z selektywnym zbieraniem odpadów idzie na marne. W rzeczywistości jednak śmierciarki są wewnątrz podzielone na kilka różnych sektorów, z których każdy przeznaczony jest na osobny rodzaj odpadów. Niekiedy wykorzystuje się również osobne śmieciarki przeznaczone do konkretnych frakcji - z tym, że przyjeżdżają one w różne dni tygodnia, co dla niektórych mieszkańców osiedli również może być mylące.
- Elektroodpady nie są niebezpieczne
Często wydaje nam się, że takie odpady jak telewizor czy stary komputer stanowią po prostu konstrukcje z metalowych komponentów, które same w sobie nie są szkodliwe dla środowiska. Firmy przeprowadzające odbiór elektroodpadów istnieją jednak nie bez powodu - w urządzeniach elektronicznych znajduje się wiele szkodliwych substancji, które nie tylko zanieczyszczają środowisko, ale też stanowią bezpośrednie zagrożenie naszego życia. Wśród nich wymienić można np. ołów, rtęć, nikiel czy brom.
- Jednostkowa selekcja śmieci nie ma znaczenia dla procesu odzysku
W rzeczywistości im wcześniej przebiega segregacja odpadów - najlepiej tuż po zużyciu samego produktu - tym większy odzysk surowców wykorzystanych do ich wytworzenia. To zaś znacznie podnosi procent produktów wytwarzanych na bazie surowców wtórnych.
- Segregacja odpadów jest kosztowna
Wielu z nas wierzy, że selektywne zbieranie śmieci wiąże się z dodatkowymi kosztami. W rzeczywistości jednak władze gminne pragną zachęcić ludność do segregacji, obniżając co najmniej dwukrotnie opłaty dla tych mieszkańców, którzy stosują się do wymogów recyklingu.
- Segregacja śmieci jest bezskuteczna
Selektywne zbieranie śmieci ma znaczny wpływ na poprawę stanu środowiska naturalnego. Umożliwia nam ono bowiem wyodrębnienie odpadów biodegradowalnych i utylizację pozostałych; wszystko to zaś skutkuje zmniejszeniem ilości składowanych śmieci. Co więcej, wykorzystanie surowców wtórnych zmniejsza konieczność wyniszczającej środowisko eksploatacji nowych materiałów.